Geohashing

Summer seems to have arrived, at last.

As you may have noticed, today’s comic contains an algorithm for converting dates into local coordinates. For a given day, you can calculate what that day’s coordinate is for your region. Dan has put together a tool for calculating a day’s coordinates and show it using Google Maps. Note that you can’t calculate a day’s coordinates before the stock market opens on that day (about 9:00 EST) — except for weekends and holidays, when it uses the most recent opening price.

We’ve been having fun trying to reach these coordinates for some time now, when the coordinate is reachable — that is, when it’s not over water, in a military base, or in the middle of Bill Gates’s house.

If you happen to be looking for somewhere to go, driving to the coordinates can be an adventure. If you do, please take pictures and drop them on the geohashing wiki (feel free to help fill it out).  I’m gonna get some rest and then, at 10 AM tomorrow, see if I can get to the Boston coordinates (I have no way of knowing where they’ll be until then, of course).

And finally, when the coordinates are reachable, meetups are Saturday afternoon at 4:00.

Edit: I answered a bunch of questions in a comment below.  Further discussion is also happening on the wiki. I’m going to get some sleep and then head out to today’s coordinates (or as close as I can get).

586 replies on “Geohashing”

  1. Beşiktaş elektrik hizmetleri veren firmamız 7 gün 24 saat net hizmet kalitesi ile öncü bir firmadır. Hizmette kalite ve modern çağa ayak uydurmuş teknik servis ekibi ile hareket edebilen ve bu hizmeti her geçen gün yenileyerek devreye sokan http://www.istelektrikci.com/besiktas-elektrikci/ siz değerli beşiktaş halkına daima hizmet vermekte yarışmaktadır. Beşiktaş elektrikçi ustası avize ve korniş montajı, elektrik arızaları ve elektriksel bütün konularda aktif rol oynamaktadır.

    Like

  2. kırköy evden eve nakliyat,

    Taşınacak eşya ücretsiz olarak hizmet veren Bakırköy nakliyat‘ın eksperleri tarafından tespit edilir. Bu tespitteki amaç; eşyanızı alabilecek aracın, eleman sayısını ve ambalaj-paketleme için gerekli olan malzemenin belirlenmesidir. Müşteri ile iletişim daha sağlıklı ve daha akıcı olması için taşıma günü bakırköy Nakliyat’ın ekip şefi bulunduğunu ve müşterinin direkt olarak bu şef’le ile muhatap olacağını unutmayınız. Taşınma sırasında doğabilecek hasarlara karşı eşyalar sigortalanmaktadır. Sigorta poliçesi taşıma günü ekip şefi tarafından müşteriye teslim edilir.

    Like

Comments are closed.

%d bloggers like this: